بانوان در حوزه فناوری اطلاعات

همه ساله مراسمی تحت عنوان " روز حضور بانوان در حوزه ICT " برگزار می گردد. در این روز به بررسی چالش هایی که بانوان در عرصه ICT با آن روبرو هستند پرداخته می شود. گزارشات نشان می دهد بانوان کمتر از آقایان از تلفن همراه شان برای مرور اینترنت استفاده می نمایند، دختر ها نسبت به پسرهای همسن و سال‌ شان علاقمندی کمتری برای تعیین مسیر شغلی در حوزه ICT نشان می دهند و بطور کلی تعداد بانوان شاغل در این حوزه از آقایان کمتر می باشد.
به برخی از آمار های اخیر توجه فرمایید:
- احتمال انتخاب حوزه ICT برای دختر های نوجوان نسبت به پسر های هم سن و سال یک پنجم است. این در حالیست که هر دو از کامپیوتر و اینترنت استفاده یکسانی دارند.
- در بین سال های 2008 تا 2011 تنها 18% از مدارک کارشناسی کامپیوتر متعلق به بانوان بوده است.
- در کشور های عضو OECD، بانوان تنها 1/5 درصد متخصصین حوزه ICT را تشکیل می دهند.
مشکل کمبود نیروی متخصص حوزه ICT با کم بودن بانوان تجدید می شود. این کمبود متخصصین، تاثیرات منفی بر روی اقتصاد و نو آوری می گذارد. امروزه توانمند سازی بانوان برای انتخاب شغل در حوزه ICT تبدیل به یک امر حیاتی و واجب شده است. حذف اختلاف جنسیتی در حوزه ICT کار آسانی نیست، اما با تلاش بی وقفه بخش خصوصی، NGO ها و بخش دولتی این امر امکان پذیر خواهد بود. در ادامه به چند پیشنهاد جهت افزایش علاقمندی بانوان برای حضور در حوزه ICT اشاره شده است:
- تغییر الگو های آموزشی فعلی: شرکت سیسکو با همکاری ارگان های MIND Research Institute و Citizen Schools با انتخاب روش های نوین و هیجان انگیز در حال تشویق دختران محصل به دروس ریاضی می باشد.
- تعلیم و تربیت نیرو کاری برای قرن 21: سرمایه گذاری بر روی تعلیم و تربیت نیرو کاری در حوزهICT یک امر بسیار مهم و اجتناب ناپذیر محسوب می شود. متخصصین فردا باید با ابزار های لازم نو آوری، طراحی و ساخت آشنایی پیدا کنند.
شرکت سیسکو با تاسیس Cisco Network Academy تاکنون موفق به تربیت و تعلیم بالغ بر پنج میلیون علاقمند در بیش از 170 کشور مختلف شده است. در بسیاری از این مراکز، توجه ویژه ای به رشد و شکوفایی بانوان در حوزه ICT شده است. یک نمونه از تلاش های سیسکو برای توانمند سازی و تعلیم بانوان دانشگاه Effat در کشور عربستان می باشد. شرکت سیسکو در این دانشگاه ضمن آموزش فنی بانوان آنها را برای رهبری در حوزه ICT آماده می کند.
در تاریخ 23 آوریل 2015 شرکت سیسکو به مناسبت "روز حضور بانوان در حوزهICT " با حضور بیش از 3,300 دختر از 56 کشور و در بیش از 91 جایگاه مختلف جشنی برپا نمود. سرمایه گذاری بر روی بانوان نه تنها برای جامعه حائز اهمیت است، برای شرکت ها و اقتصاد نیز بسیار مهم می باشد.
تماس با ما:
تهران، خیابان مطهری، خیابان لارستان، کوچه ۲۲، پلاک ۱۳ ساختمان پاژ
۰۲۱-۸۷۱۵۲۰۰۰
http://www.pazhnetwork.com