سیسکو و راهکار های امنیتی جدید برای شبکه های موبایل

سیسکو پیش بینی کرده است تا سال 2020 حدود 26.3 میلیارد دستگاه به شبکه های جهانی متصل خواهند شد. این در حالیست که در سال 2015 این عدد برابر با 16.3 میلیارد دستگاه بوده است. اخیرا اپراتور های موبایل به دنبال پیاده سازی بستر 5G هستند. برای اینکه بستر فوق بطور استاندارد پیاده سازی شود باید تدابیر امنیتی برای آن دیده شود. با ظهور شبکه 5G به طبع اتصال به Cloud و دیگر محیط های مجازی بیشتر و بدنبال آن حملات و تهدیدات امنیتی نیز افزایش خواهند یافت.

شرکت سیسکو از راهکار امنیتی خود برای اپراتور های موبایل که Security Architecture for Mobile Service Providers نام دارد رو نمایی کرد. راهکار فوق مکانیزم های امنیتی چند لایه ای برای اپراتور ها فراهم می کند. در ادامه با عناصر اصلی این راهکار سیسکو بیشتر آشنا می شویم:

  • Network Security: سیسکو برای اینکه اپراتور ها Core Network خود را در برابر انواع حملات امن سازند از راهکار Security Gateway که در کنار Firepower 9300/4100 Series و همچنین ASR 900 Series Routers و Adaptive Security Virtual Appliance (ASAv) قرار میگیرد، استفاده خواهد کرد.
  • Device Security: سیسکو برای بالا بردن امنیت دستگاه های Endpoint در برابر نفوذ و تهدیدات امنیتی از راهکار های Cisco AnyConnect و Cisco Stealthwatch استفاده خواهد کرد.
  • Cloud Security: سیسکو برای امن سازی بستر Cloud نیز راهکار هایی در نظر گرفته است. برای امن سازی محیط فوق، سیسکو از Cisco Umbrella for Service Providers در کنار Cisco Evolved Packet Core استفاده خواهد کرد. شایان ذکر است که راهکار های مذکور بر روی Cisco Ultra Services Platform یا Cisco ASR 5500 Series Routers قابل پیاده سازی هستند.

تاکنون اپراتور های موبایل متعددی از جمله Deutsch Telekom، Samsung و Vodafone Hutchinson Australia خواستار استفاده از مجموعه فناوری های فوق شده اند.

آقای Dirk Backhofen مدیر بخش امنیت Deutsche Telekom در خصوص استفاده از فناوری های نسل جدید سیسکو گفته است: “ ما خوشحال هستیم که بینش سیسکو مانند اپراتور های موبایل نسبت به حوزه Cloud  کاملا وسیع است. بطور قطع Cisco Umbrella  به ما در توسعه ی سرویس های امنیتی جدید و نوآورانه برای مشتریان مان کمک خواهد کرد.”