هوش مصنوعی و تحول حوزه ی بهداشت و درمان

امروزه ماشین و ابزار ها بسیار هوشمند تر و پیچیده تر از گذشته شده اند. دانشمندان ثابت کرده اند که هوش مصنوعی کارهای رایج را می تواند بهتر از انسان ها انجام دهد.

دانشمندان و تیم های پزشکی در سراسر آمریکا با به کارگیری Scanner های پیشرفته به همراه هوش مصنوعی، موفق به راه اندازی  پروژه ای موسوم به Human Connectome Project (HCP) شده اند. پروژه مذکور دقیق ترین نقشه مغز انسان را ترسیم می کند. در پروژه ی HCP، دانشمندان بیش از ۱۰۰ ناحیه جدید مغز انسان را شناسایی کرده اند.

دکتر Arthur Toga در خصوص پروژه HCP گفته است: “ از هوش مصنوعی در انواع Scan های پزشکی به دلیل اطلاعات زیادی که به پزشک ها می دهد استفاده می شود. یکی از ابزارهای مهم امروزی، الگوریتم های استخراج داده از Scan های مذکور می باشد.” با استفاده از هوش مصنوعی پزشکان می توانند الگوهای خود را به سیستم معرفی کنند و سیستم در صورت مشاهده آنها در مغز انسان به کادر پزشکی اطلاع می دهد.

هوش مصنوعی برای حوزه پزشکی می تواند فواید زیادی داشته باشد. در ادامه برخی از این مزیت ها عنوان شده است. در دانشگاه Stanford تحقیقی صورت گرفت و نتیجه اش این بود که استفاده از الگوریتم های هوش مصنوعی و Machine Learning برای شناسایی بافت های سرطان ریه از سایر تکنیک و ابزار های موجود موثر ترند. آقای Justin Lyon، مدیر عامل شرکت Simudyne معتقد است که ادغام هوش مصنوعی با سایر علم های امروزی می تواند سرعت عمل پزشکان را به شدت افزایش دهد.

افزایش دقت و سرعت تنها مزیت های هوش مصنوعی نیستند، بلکه این دسته از فناوری ها به کاهش هزینه ها می تواند کمک کند. یک شرکت نو پای آمریکایی به نام Bright.md تحقیقی انجام داد که با استفاده از هوش مصنوعی در کلینیک ها، زمان ویزیت را از ۲۰ دقیقه به نود ثانیه کاهش و در نتیجه هزینه های ارائه سرویس را تا ۸۰٪ کاهش داد.