پیش بینی Network Trends سال 2017

Jeff Reed، مدیر ارشد Cisco Enterprise Infrastructure and Solutions Group در خصوص Network Trends سال 2017 موارد زیر را پیش بینی کرده است:

  • WAN Redesign: بسیاری از سازمان ها در حال انتقال برنامه های کاربردی خود به بستر Cloud هستند و این اتفاق نیازمند تغییرات در زیرساخت WAN فعال آن سازمان می باشد.
  • NFV برای کاربردهای سازمانی: یکی از مباحث داغ امروزه، مجازی سازی (Virtualization) می باشد. در سال آینده Network Functions Virtualizations (NFV) دیگر مختص Service Provider ها نخواهد بود و سازمان ها نیز از این فناوری بهره مند خواهند شد.
  • گسترش استفاده از SDN: پیش بینی می شود علاوه بر دیتا سنترها، در نقاط مختلف WAN نیز از Software Defined Networking (SDN) استفاده شود.
  • گسترش استفاده از Location-Based Services: در حال حاضر صنعت های مختلفی مانند فروشگاه ها، بهداشت و درمان، تفریح و سرگرمی از سرویس های مبتنی بر مکان استفاده می کنند. پیش بینی می شود با بهبود Wi-Fi به همراه فناوری های Cisco Beacon Point، این دسته سرویس ها، بهینه تر و دارای کاربردهای متنوع تری خواهند شد.
  • Voice over Wi-Fi at Scale: در حال حاضر دستگاه های شرکت اپل از فناوری VoWi-Fi پشتیبانی می کنند و در سال آینده شرکت های بیشتری نیز از آن پشتیبانی خواهند کرد. VoWi-Fi مزیت های زیادی دارد از جمله کاهش هزینه های مربوط به Roaming.
  • تغییر ماهیت Network “Admin” به Network “Programmer”: با گسترش دنیای Network Programmability و SDN، سرپرستان شبکه می بایست توانایی برنامه نویسی کسب کنند. یکی از این حوزه ها به Controller-Based Programmability بر میگردد که کمک بسیاری به ساده سازی شبکه خواهد کرد.
  • گسترش استفاده از Low Power Wireless Access: با افزایش کاربرد های IoT، استفاده از Low Power Wireless Access(LPWA) نیز افزایش خواهد یافت. بطور خلاصه LPWA برای پروژه هایی که نیازمند حسگر های Wireless با مصرف انرژی کم هستند، بسیار کاربردی خواهد بود.

در ادامه پیش بینی های Rowan Trollopewho، مدیر اشد سیسکو در حوزه IoT and Applications، را عنوان خواهیم کرد. وی می گوید که تا پایان سال 2020 بیش از 20 میلیارد دستگاه مختلف Online خواهند شد. “اینترنت به منظور پشتیبانی از این همه دستگاه طراحی نشده است. دیر یا زود اگر تغییراتی در زیرساخت اینترنت صورت نگرید، این شبکه عظیم جهانی با اختلالات شدید مواجه خواهد بود.”  برای تغییر زیر ساخت اینترنت، Rowan Trollopewho راهکارهای زیر را مد نظر دارد:

  • تقویت Edge شبکه اینترنت: تجهیزات و وسایل متعددی به اینترنت وصل می شوند؛ از موتور خودرو گرفته تا دوربین هایی که بصورت Real-Time اطلاعات ارسال می کنند. برای بهبود عملیات انتقال داده در بستر اینترنت، این داده ها می بایست ابتدا در قسمت Edge پردازش، آنالیز و سپس ارسال شوند.
  • افزایش پهنای باند اپراتور های موبایل: در سال جدید شاهد پیاده سازی شبکه های 5G Wireless خواهیم بود. این شبکه های بی سیم ضمن داشتن پهنای باند بسیار بالا، از Latency پایین برخوردار هستند.

همانطور که حتما اطلاع دارید، سیسکو در ماه فوریه امسال شرکت Jasper Technologies را به ارزش 1.4 میلیارد دلار خریداری کرد. یکی از اهداف استراتژیک سیسکو از خرید Jasper، توسعه فناوری های Low Power Wide-Area Networks بوده است.

همچنین MacarioNamie، مدیر بخش IoT Strategy for Cisco Jasper در این خصوص گفته است: “در سال های اخیر از زیرساخت ارتباطی Cellular (موبایل) برای انتقال داده های IoT استفاده می شد. با افزایش تعداد دستگاه ها و وسایل IoT، بستر مذکور دیگر پاسخگو نیست. بستر Low Power Wide Area Network (LPWAN) یک جایگزین خوب برای بستر  Cellular خواهد بود.”