Engima Machine ستاره ی مراسم اسکار امسال

اگر فیلم “The Imitation Game” را دیده باشید، متوجه نقش اساسی Enigma Machine در رمزنگاری (encryption) شده اید.
فیلم “The Imitation” راجع به تلاش های شبانه روزی Alan Turing (رمزنگاری اهل کشور انگلیس) و تیم وی در زمان جنگ جهانی دوم برای رمزگشایی پیغام های ارتش آلمان می باشد. آقای تورینگ توانسته بود متن های Nazi ها را که ظاهرا بی معنی بود را با استفاده از لگاریتم های ریاضی رمزگشایی نماید.
امروزه ما کد های رمزی هنوز داریم. اسم این کد های رمزی encryption می باشد. شکل زیر روش های encryption زمان آقای تورینگ را با روش های امروزی که آقای George Burri (مهندس امنیتی که دارای مدرک علوم کامپیوتر و ریاضی می باشد) مخترع آن است را مقایسه می کند:آقای Burri اذعان می کند که مفاهیم اصلی رمزنگاری از زمان جنگ جهانی دوم زیاد تغییر نکرده است. ایشان می فرمایند: "در گذشته از یک encryption key که متشکل بود از چندین فاکتور مکانیکی از جمله rotor ها، ring ها و یک plug board استفاده می شد. امروزه از یک رشته طویل از کاراکتر های تصادفی استفاده می شود. مفهوم اصلی ثابت است: حفظ کلید امنیتی از دست افراد غیر موجه."
امروزه تنها ارتش کشور آلمان نیست که خواهان حفظ امنیت اطلاعات هست، بلکه مردم عادی نیز از این فناوری بهره مند شده اند. آقای David Wu، دانشجوی دکتری امنیت رایانه و رمزنگاری در دانشگاه استنفورد می گوید که با همگانی شدن ذخیره سازی در بستر "Cloud" مردم می خواهند اطلاعات شان encrypt شود و هرکس نتواند آن را متوجه شود. در سال گذشته شرکت اپل نیز در نسخه iOS 8، رمزنگاری را به قدری تقویت کرد که حتی دولت نمی تواند رمز گوشی شما را بشکند و به اطلاعات دسترسی پیدا کند.

رمزنگاری در آینده به کدام سمت می رود؟

آقای Wu می گوید در آینده از software obfuscation بیشتر استفاده خواهد شد. مبهم سازی نرم افزار به معنی غیر مفهوم کردن نرم افزار برای همه می باشد ولی در عین حال اجازه می دهد به کاربران نرم افزار مد نظر را اجرا نمایند. اطلاعات در این حالت encrypt شده است ولی غیر قابل decrypt شدن می باشد.
امروزه ما این فناوری را داریم ولی به دلیل محدودیت های سخت افزاری از جمله قدرت cpu و ram، خیلی گران و زمان بر می باشد. در آینده استفاده از این فناوری با طراحی الگوریتم های بهینه تر و افزایش قدرت و سرعت پردازش cpu ها، ارزانتر خواهد شد. آقای Wu همچنین می گوید که: "ما امروزه همچنان مانند 20 سال پیش از passcode استفاده می کنیم. بخاطر سپردن passcode برای انسان کار دشواری است، ولی حدس زدن آن توسط کامپیوتر ها زیاد سخت نیست."
تماس با ما:
تهران، خیابان مطهری، خیابان لارستان، کوچه ۲۲، پلاک ۱۳ ساختمان پاژ
۰۲۱-۸۷۱۵۲۰۰۰
http://www.pazhnetwork.com