سیسکو و دیجیتال سازی آموزش در آمریکا لاتین

استفاده از فناوری به منظور دیجیتال سازی بخش آموزش در آمریکا لاتین فرصتی برای بهبود وضعیت کلی آموزش در این کشورها و ایجاد شغل برای نسل آینده می باشد.

 

متن زیر خلاصه ای از سخنان Jordi Botifoll، رئیس بخش آمریکا لاتین سیسکو است:

ما در عصر دیجیتال سازی زندگی می کنیم. تبلت های دیجیتال در حال دگرگونی مطالعه  کتاب و اخبار روزنامه ها هستند. به زودی اتوموبیل های بدون راننده نیز روانه بازار خواهند شد.

متاسفانه در همین عصر دیجیتال، افرادی غذای مناسب برای خوردن نداشته و از وضعیت بهداشت و درمان و تحصیلات مناسب محروم هستند. تحقیقات نشان می دهد که حدود 250 میلیون کودک در کلاس چهارم و پنجم ابتدایی قادر به خواندن، نوشتن و انجام محاسبات ساده ریاضی نیستند.

اکثر کودکان آمریکا لاتین از سطح تحصیلات مناسب برخوردار نبوده به طوریکه طبق تحقیقات مرکز Worldfund، حدود 22.2 میلیون کودک و نوجوان در آمریکا لاتین به مدرسه نمیروند و تعداد کودکان و نوجوانانی که از تحصیلات انصراف می دهند در حال افزایش است.

نسل جوان مهم ترین دارایی آمریکا لاتین محسوب می شود. استفاده از فناوری های روز جهت دیجیتال سازی منطقه و به خصوص بخش آموزش می تواند به ایجاد شغل و شایستگی بیشتر نیروی کاری کشور های این منطقه در آینده کمک کند. تحقیقات نشان می دهد در آمریکا لاتین حدود 150,000 شغل در حوزه ICT وجود دارد که به دلیل عدم وجود کارمند با دانش لازم خالی می باشد.

برای موفقیت این کشورها، بایستی نسل جوان  تخصص لازم برای شغل های مربوطه و هم چنین زبان انگلیسی را یاد بگیرند. مشکل اینجاست که متاسفانه تعداد معلم هایی که بتوانند زبان انگلیسی را به صورت صحیح آموزش دهند کم می باشد و آن تعدادی هم که می توانند انگلیسی درس بدهند دانش انتقال مفاهیم فناوری اطلاعات را ندارند.

راهکار: آموزش به صورت دیجیتال

در گزارش اخیر School Connectivity for the 21st Century آمده است که استفاده از اینترنت بسیاری از چالش ها و موانع در زمینه آموزش در کلاس های درسی را می تواند از بین ببرد. دیجیتال سازی حوزه آموزش این  توانایی را  دارد که به دانش آموزان مهارت های لازم برای پیدا کردن شغل های تخصصی در آینده را بدهد و این امر وضعیت کلی کشور های آمریکا لاتین را در آینده بهبود خواهد بخشید. طبق گزارش 2015 Global Information Technology Report، از میان 143 کشور مورد بررسی برترین کشور آمریکا لاتین (شیلی) متاسفانه فقط رتبه 38 ام را توانست کسب کند.

آقای Ricardo Santos، مدیر بخش دیجیتال سازی آموزش آمریکا لاتین در خصوص دیجیتال سازی آموزش در این منطقه گفته است: " بدون زیر ساخت فنی لازم، شما محدود به دانشی هستید که در شهر و منطقه خودتان وجود دارد. استفاده از ارتباطات دیجیتالی به کسب دانش جدید و  ارائه راهکار جهت رفع چالش های صنعتی کمک می کند. با دیجیتال سازی حوزه آموزش، دانش آموزان آمریکا لاتین می توانند  بدون مرز و بدون محدودیت به بهترین معلم ها و پایگاه علمی در جهان دسترسی داشته باشند."

سیسکو و متحول کردن نحوه یادگیری دانش آموزان آمریکا لاتین

اخیرا سیسکو تلاش های زیادی از طریق متصل کردن کلاس های درسی به اینترنت برای گسترش و بهبود وضعیت آموزش در آمریکا لاتین نموده است. برای مثال، در گذشته تنها 43% از مدارس ابتدایی در کشور Uruguay به کامپیوتر مجهز بوده اند. اکنون با حمایت های سیسکو وضعیت به کلی تغییر کرده و تمامی دانش آموزان مدارس ابتدایی کشور Uruguay یک لپ تاپ دارند. از دیگر اهداف سیسکو ارائه آموزش زبان انگلیسی از طریق سیستم های TeleConference پیشرفته می باشد. در حال حاضر سیسکو موفق به آموزش زبان انگلیسی به 80,000 دانش آموز از طریق TeleConference تنها در کشور Uruguay شده است.

یکی دیگر از راهکار های سیسکو جهت بالا بردن شایستگی و سطح علمی دانش آموزان منطقه آمریکا لاتین، گشایش مراکز آموزشی Cisco Networking Academy است. تاکنون این مراکز موفق به تعلیم یک میلیون دانش آموز در 30 کشور آمریکا لاتین شده اند. طبق آمار 95% از افرادی که دوره های CCNA ،CCNP یا بالاتر را در این مراکز گذرانده اند، شغل مناسبی دارند.