سیسکو برای پاسخگویی به WiFi سریعتر، پورت سوئیچ جدیدی می سازد

با وجود اینکه هنوز فاصله زمانی زیادی برای این استاندارد وجود دارد، سیسکو در حال عرضه کردن سوئیچ هایی با قابلیت 2.5 و 5 گیگابیت می باشد.
سیسکو پیشگام در تولید سوئیچ های شبکه محلی برای دسترسی WiFi سریعتر می باشد. این در حالیست که چنین تکنولوژی حتی برای شبکه های محلی نیز جدید محسوب می شود.
این سوئیچ ها پورت هایی دارند که می توانند با سرعت 2.5Gbps یا 5Gbps و همچنین استاندارد های Gigabit و 10Gigabit Ethernet عمل نماید. این دو سرعت جدید به سوئیچ ها امکان پاسخگویی به نقاط WiFi با سرعت بیش از 1Gbps و کابل کشی هایی که اکثر سازمان ها هم اکنون دارند می دهد.
هم اکنون WiFi نیز مانند Cable Ethernet در حال تبدیل شدن به یک شیوه مناسب برای اتصال افراد به اینترنت است. نسل دوم IEEE 802.11ac Access Points ظرفیت بیش از 1.3Gbps دارند. شایان ذکر است که این ظرفیت با تنظیمات مختلف به 7Gbps هم می رسد. این دستگاه های “Wave 2” یا به اصطلاح "موج دوم" هم اکنون وارد بازار شده اند.
برای داشتن سرعت بالا با چالش هایی مواجه هستیم: برای اینکه در لبه شبکه بتوانیم بیش از 1Gbps سرعت داشته باشیم، مهندسان شبکه به ازاء هر Access Point به یک پورت سوئیچ بیشتر از حد Gigabit Ethernet نیاز دارند. اینکار با 10Gigabit Ethernet انجام شدنی است، ولی این پروتکل نیازمند کابل کشی با کابل Cat 6A می باشد. کابل کشی ذکر شده ممکن است برای هر Network Link در حدود 100 متر یا بیشتر باشد. اکثر سازمان ها با کابل های قدیمی تری کابل کشی شده اند و لذا عملیات کابل کشی مجدد بسیار هزینه بر خواهد بود.
این همان ایده پشت قضیه 2.5Gbps و 5Gbps اترنت می باشد که در حال تولید و توسعه است. فروشندگان منتظر تنظیم استاندارد سرعت های چند گیگابیتی توسط IEEE نیستند. شرکت Aquantia که در زمینه سیلیکون شبکه فعالیت می نماید تجهیزات لازم برای ارائه دو سرعت ذکر شده را از سال پیش داشته است و همچنین سه شنبه سیسکو اعلام کرد که سوئیچ هایی با چنین ویژگی را در سه ماهه دوم سال جاری وارد بازار خواهد کرد.
با اینکه هیچ استانداردی برای تضمین سازگاری سوئیچ های سیسکو با سوئیچ های سایر شرکت ها وجود ندارد، بنظر می رسد تا آن موقع IEEE به یک استانداردی شبیه سیسکو خواهد رسید. در اکتبر سال گذشته، سیسکو، Aquantina و سایر شرکت ها با همدیگر اتحاد NBase-T Alliance را تشکیل دادند. وظیفه اصلی این اتحاد ترویج این تکنولوژی جدید می باشد. اکنون شرکت های Intel ،Qualcomm Ruckus Wireless و Aruba Networks عضو این اتحاد شده اند. شرکت Broadcom که تامین کننده تراشه های شبکه می باشد عضو یک اتحاد رقیب به نام MGBase-T Alliance می باشد.
سیسکو پورت های مولتی گیگابیت اترنت را در چند سوئیچ جدید خود عرضه خواهد کرد. در شاسی سوئیچ Catalyst 4500، یک نسخه 48 پورت که 12 پورت آن دارای قابلیت مولتی گیگابیت اترنت خواهد بود ارائه خواهد کرد. در سری سوئیچ های مدل 3850 با قابلیت Stack شدن، سیسکو دو نسخه با قابلیت مولتی گیگابیت اترنت روانه بازار خواهد کرد. اولین مدل یک نسخه 48 پورت خواهد بود که 12 پورت آن از نوع مولتی گیگابیت اترنت است، و دومین نسخه دارای 24 پورت می باشد که همگی قابلیت مولتی گیگابیت اترنت را دارا هستند.
سیسکو برای سری سوئیچ ها با سایز کوچک خود مدل هشت پورت Catalyst 3560-CX که دو پورت مولتی گیگابیت خواهد داشت را وارد بازار خواهد کرد. این سری سوئیچ های کوچک که شامل 3560-CX و نسخه کوچکتر 2960-CX می باشد برای فضا هایی همچون اطاق های هتل، کشتی ها کروز و فروشگاه ها طراحی شده اند. این سوئیچ ها با فناوری PoE می توانند کار کنند و لذا نیازی به برق کشی و پریز برق نخواهند داشت. شایان ذکر است که می توان این سوئیچ ها را مانند WiFi Access Point ها از طریق یک کنترلر مرکزی پیکر بندی نمود.
مشتریان سیسکو برای این فناوری جدید باید پول اضافی اندکی پرداخت نمایند. آقای Hasan Siraj مدیر ارشد مدیریت محصول سیسکو می گوید که این هزینه اضافی برای یک سوئیچ 48 پورت کمتر از 20 درصد خواهد بود.
آقای Craig Mathias، آنالیزگر Farpoint Group می گوید با رواج پیدا کردن سرعت های 7Gbps شبکه های بیسیم، و اینکه این سرعت در آینده به 10Gbps نیز خواهد رسید، سازمان ها ناچار به ارتقا پورت های اترنت خود خواهند بود. آقای Mathias همچنین می گوید: "در سازمان های امروزی یک گیگابیت واقعا هیچی محسوب نمی شود... برخی فروشگاه های تجهیزات IT ممکن است یک راست به سمت 10Gbps Ethernet حرکت نمایند، چرا که در برخی موارد کابل کشی از یک سوئیچ به یکAccess Point آنقدر سخت نخواهد بود. ولی برای شرکت هایی که می خواهند کابل کشی فعلی خود را حفظ نمایند، ارتقا پورت به مرور زمان به صرفه تر خواهد بود."
تماس با ما:
تهران، خیابان مطهری، خیابان لارستان، کوچه ۲۲، پلاک ۱۳ ساختمان پاژ
۰۲۱-۸۷۱۵۲۰۰۰
http://www.pazhnetwork.com